Hidroponik Sera Katı Ortam Kültürü

Anasayfa / Genel / Hidroponik Sera Katı Ortam Kültürü

Katı ortam kültüründe, organik ve inorganik materyaller en uygun yetiştirme ortamını oluşturmak amacıyla ayrı ayrı veya birbirlerinin özelliklerini tamamlayarak değişik oranlarda birlikte kullanılabilmektedir. Bu materyaller torf, kompost, hindistan cevizi kabuğu, talaş, ağaç kabuğu, çelik kavuzu gibi organik kum, çakıl, perlit, vermikültür, volkan tüfü, kaya yünü ve plastik köpük gibi materyaller kullanılabilmektedir.

Bu materyaller tek başına kullanılabileceği gibi torf ya da mantar kompostu atığı ile karıştırılarak ta kullanılabilmektedir. Ortam kültürleri besin çözeltisinin uygulanışına göre açık ve kapalı sistem olarak ikiye ayrılır.

2 Yorumlar

  • enver kayalı

    inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorum bu sektörden çıkıp tarım sektöründe iş yapmak istiyorum. İstanbulda ikamet ediyorum istanbula kısmen yakın bilecik osmaneli ilçesinde sera kurmak istiyorum 25 dekar soğutma sistemli topraksız sera maliyeti için teklif almak istiyorum. tarım desteklerinden yararlanmak için danışmanlık firması öneriniz varsa onuda bildirirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir