Sera Isıtma ve Soğutma

Anasayfa / Genel / Sera Isıtma ve Soğutma

Seralarda yetiştirilmek istenen tarım ürünü türüne göre farklı iklimlendirme ihtiyaçları oluşabilmektedir. Her ne kadar spesifik örneklerde nem ve rüzgar sistemleri de bulunabilse İklimlendirmenin temelinde sıcaklık bulunmaktadır. Kimi durumlarda seraların ısıtılması gerekebilirken kimi durumlarda soğutma çalışması gerekebilmektedir. Bu sistemler günümüz teknolojisinde kusursuz bir şekilde uygulanabilmekte, sıfıra yakın hatalarla ihtiyaca cevap verebilmektedir. Üreticilerin yetiştirmeyi düşündükleri ürün ile bulunulan bölgenin iklim şartları arasındaki ilişkiyi dikkate alarak çeşitli iklimlendirme ihtiyaçları oluşabilmektedir. 

Sera ısıtma sistemleri üç prensibe göre çalışmaktadır. Bunlar katı yakıtlı sistem, doğal gazlı sistem ve jeotermal sistem olarak sıralanabilir. Katı yakıtlı sistemde kömür ve odun kullanılarak suyun ısıtılması ve evlerimizdekine benzer bir şebeke ile kalorifer sistemine verilmesiyle çalışır. Doğal gazlı sistem de yine evlerimizdeki kombi ve kalorifer sistemlerinin mantığı ile çalışırken jeotermal sistemin işleme prensibi biraz daha farklıdır. Jeotermal sera ısıtma sistemlerinin kullanılabilmesi için ülkemiz şartlarında sera uygulama noktasının fay hatları güzergahında jeotermal su kaynakları yakınlarında yer alması gerekir. Bu ısıtma sisteminde sıcak suyun kaynağı doğaldır. Sera ısıtma sistemlerinin tamamında örtü altı yetiştirme alanının tamamını istenilen sıcaklıkta tutmak için termostatlar kullanılır. 

Seraların soğuk ve serin aylarda ısıtma ihtiyacı oluşabildiği gibi özellikle güney illerimizde sıcak aylarda soğutma ihtiyacı da oluşabilmektedir. Zira aşırı sıcaklar bitki gelişimini olumsuz yönde etkileyip afet boyutu kazanarak büyük ekonomik kayıplara neden olabilmektedir. Bu durumlarda sera soğutma sistemleri kurtarıcı olmaktadır. Sera soğutma sistemleri büyük klimalar ve pervaneler yardımıyla çalışmaktadır. Pervaneler aynı zamanda havalandırma maksadıyla da kullanılabilmektedir. Son yıllarda ülkemizde seracılıkta meydana gelen gelişmelerle birlikte farklı yöntemlerinde kullanıldığına rastlanmaktadır. Evaporatif soğutma bunlardan birisidir. Bu sistemde kullanılan cihazlar ortama nem vererek soğutma gerçekleştirirler. Ayrıca sera soğutmada gelenekselleşen sistemlerden birisi de pencereli sistemlerdir. Soğutma ve havalandırma gerekliliği oluştuğunda pencerelerin açılması suretiyle uygulanır. Bu yöntemde ortam sıcaklığını istenilen noktada tutmak oldukça zor olduğu için çok fazla önerilmemektedir. 

Türkiye’de neredeyse her ilde sera ısıtma ve soğutma sistemlerini profesyonel olarak kurup uygulayabilecek ileri düzey teknik alt yapı ve eğitimli personelimiz ve proje kabiliyetimiz bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir