Sera Kaplama Malzemeleri

Anasayfa / Genel / Sera Kaplama Malzemeleri

Seraların kaplanması profesyonelce planlanması gereken bir uzmanlık alanıdır. Zira yanlış kaplamak, yani serayı yanlış malzeme ile örtmek geri dönülemeyen verimlilik ve para kaybına neden olabilir. Sera kaplama malzemesi seçiminde etkili olan pek çok faktör bulunmaktadır. İstenilen güneş, geçirgenliği, istenilen iç mekan ısısı, beklenen dayanıklılık, beklenen hava dolaşımı ve geçirgenliği gibi bek çok unsur göz önünde bulundurularak sera örtü malzemesi seçilmelidir.

İhtiyaca göre üretilen pek çok sera kaplama malzemesi çeşidi bulunduğu gibi bunların da kendi içerisinde pek çok alt türü bulunmaktadır. Bu alt türlerin ayrımı ise kullanılan malzemenin içeriği, kalınlığı, fiziksel özellikleri (kanallı, oluklu, tabakalı vb.) ve diğer birçok unsura göre yapılmaktadır. Polietilen, PVC, Fiberglass, Cam, Polikarbon ve naylon olmak üzere sıralanabilen sera örtü malzemesi türleri farklı ihtiyaçlara ve sermayeye göre farklı olanaklar sunmaktadır. Polietilen malzeme esnek yapısı, hafifliği ve ekonomik olması ile ön plana çıkarken PVC malzemeler dayanımı ve yüksek yalıtım özellikleri ile öne çıkar. Özellikle Kar ve dolu yağışının etkili olduğu yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Fiberglass sera kaplama malzemeleri uzun yıllar dayanabilmekle birlikte Ultraviyole (UV) kaplaması gerekmekte bu kaplamanın belli periyotlarla değiştirilmesi gerekmektedir. Cam sera örtüleri ise sağlıklı ve doğal yapısıyla dikkati çekerken kırılganlığının fazla olması handikap olarak söylenebilir. Işık geçirgenliğine fazla ihtiyaç duyan bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılması gerekir. Cam sera malzemesi arazi ve bölgeye göre doğru analiz edilmeli ve seçilmelidir. Yoğun dolu yaşanan alanlarda plastik yapıda olan Polietilen, polikarbon, pvc ve son tercih olarak naylon gibi malzemelerin tercihi yerinde olacaktır. Bu malzemeler güneş ışığını etkili bir şekilde geçirebildiği gibi maliyetinin düşüklüğü kurulumunun ve taşımanın kolaylığı ile öne çıkmaktadır. 

Serada kullanılacak örtü malzemesinin türüne göre oluşturulacak iskeletin de özellikleri farklılaşmaktadır. İskelet alüminyum, ahşap, betonarme veya demir olabilir. Serada kullanılacak kaplama malzemesi belirlendikten sonra seranın iskeleti oluşturulmalı, malzemenin ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip sera iskelet maddesi seçilmelidir. Çiftçiler uzun ömürlü olmalarından dolayı sıklıkla demir iskeletler tercih etmekte, koruyucu boyalar ve kaplama malzemeleri kullanarak paslanmaya karşı önlem almaktadırlar.

Seramaliyeti.com sera kaplama malzeme imalatı ve satışı yapmaktadır. Detaylar için bizlerle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir