Sera İklimlendirme Hizmetleri

Anasayfa / Genel / Sera İklimlendirme Hizmetleri

Profesyonel seralarda amaç maksimum verime dayalı ideal üretimdir. İdeal yetiştiricilikte bölge iklimi ve çevre koşullarının yapıyı olumsuz etkilememesi gerekmektedir. Seralarda bulunan otomasyonlar ve sistemler ile yetiştirilecek bitki türlerinin ihtiyaç duyduğu ideal iklim oluşturulabilmektedir. Bu sera iklimlendirme koşullarını sağlayanlar ise ısıtma, soğutma, nemlendirme sistemleri ve otomasyonlardır.


Sera Isıtma:

Sera ısıtma sistemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.


Sera Soğutma:

Bitkilerin maksimum düzeyde ve sağlıkta yetiştirilebilmesi için talep ettiği ideal sıcaklık sera içerisinde sürekli sağlanmalıdır. Değişen dış iklim koşullarının yapı içini etkilememesi gerekir. Bölge sıcaklığının yüksek olduğu ve sıcak mevsimlerde sera soğutma sistemleri devreye girer. Seralarda soğutma işlemleri fan, gölgelendirme, havalandırma, selülozik ped gibi yöntemlerle yapılmaktadır.

Havalandırma:

Havalandırma sistemleri ve yöntemi sera soğutması ile beraber serada bulunan sağlıklı hava ve gaz dengesini korumak amacıyla da kullanılır. Sera havalandırma sistemleri üstten ve yandan ve de manuel ve otomatik olmak üzere 4 farklı tipte olabilmektedir.

Sera Fanı:

Sera fanları ile içeride bulunan hava ile dışarıda bulunan hava arasında geçiş sağlanarak yapı içi iklimin ve sıcaklığın değişkenliği yapılabilmektedir.

Sera Gölgeleme:

Sera perdeleme ve gölgeleme yazımızı incelemek için tıklayınız.

Selülozik Ped:

Selülozik ped soğutma ise sera duvarlarına dikey yerleştirilen selülozik kağıtlar, içerisinde dolaştırılan su ve egzos fanlarının oluşturduğu nem sayesinde sera içerisinde soğutma sağlayan sistemlerdir. Etkili ve gelişmiş bir yöntemdir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir